مصاحبه

مصاحبه با هنگامه شریعتی راد ،کارشناس ارشد  تغذیه،در خصوص اهمیت، داشتن رژیم غذایی سالم

متن مصاحبه با هنگامه شریعتی راد ،کارشناس ارشد  تغذیه، مرکز آموزشی و درمانی کوثر قزوین، به مناسبت 20 اسفند روز جهانی رژیم درمانگر

  1. تعریف درست از رژیم غذایی چیست ؟

رژیم غذایی صحیح از دو اصل اساسی پیروی می کند،اول، استفاده از تمامی گروه های غذایی مختلف و مورد نیاز بدن که شامل گروه نان و غلات ،گروه میوه و سبزی ، گروه لبنیات و گروه چربی ها و قندهای ساده می شود و در افراد سالم مصرف تمامی گروه های غذایی نام برده ،با توجه به نیاز بدن فرد ضروری است و حذف و اضافه هر کدام از گروه ها تنها تحت نظر متخصص تغذیه/ پزشک لازم الاجرا می باشد و دوم انتخاب های متنوع از هر گروه غدایی مانند میوه های مختلف برای مصرف تا حد امکان .

  1. آیا رژیم غذایی به معنی نخوردن مواد غذایی خاصی است ؟

اصطلاح رژیم غذایی به معنی پیروی از اصولی است که بتوانید مواد مغذی ، انرژی، پروتئین ،چربی و کربوهیدرات لازم را به بدن برساند و این لزوما به معنای نخوردن نیست، بلکه دریافت کافی و به اندازه ،اهمیت دارد .

  1. از چه سنی باید رژیم غذایی را آغاز کنیم ؟

 با توجه به این که رژیم غذایی سالم به معنای مصرف کافی و انتخاب درست مواد غذایی است پس هر سنی را می توان  برای دریافت و داشتن رژیم غذایی مناسب دانست ، به عنوان مثال استفاده از هرگونه شیرین کننده در غذای کودکان زیر 2سال، هیچ ضرورتی ندارد و این استفاده تنها باعث سوق دادن ذائقه کودک به شیرینی جات می شود .

  1. چرا باید از رژیم غذایی صحیح پیروی کنیم ؟

بدن ما با توجه به نیازهای ژنتیکی نیاز به یک سری مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و املاح برای سوخت و ساز دارد، همچنین هر فردی با توجه به عوامل مختلف از قبیل سن، وزن و میزان فعالیت های بدنی نیاز به انرژی و درشت مغذی (کربوهیدرت، چربی و پروتئین) های متفاوتی خواهدداشت. رعایت این موارد در دریافت کافی آن ها باعث می شود بدن بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

  1. در رژیم غذایی سالم چه نکاتی باید مورد توجه قرار دهیم ؟

سعی شود با توجه به هزینه ای که برای خرید مواد غذایی در نظر می گیریم، انتخاب های سالم و به جایی داشته باشیم و از انواع مواد غذایی مانند لبنیات کم چرب، میوه و سبزیجات به جای تنقلات ناسالم و شیرینی جات در میان وعده ها استفاده کنیم . نمک و چربی های اشباع شده و مضر کمتر استفاده کنیم ومصرف بیشتر سبزیجات رادر وعده های غذایی فراموش نکنیم .

  1. چه عواملی در حفظ رژیم غذایی موثر است ؟

همان طور که می دانیم ،تبعیت از رژیم غذایی ناسالم بیماری های مختلف قلبی – عروقی ،فشار خون ،دیابت و چاقی و... را افزایش می دهد بنابراین پی بردن به اهمیت رژیم غذایی در حفظ سلامتی بدن، به خصوص با توجه به شرایطی کنونی همه گیری کرونا ویروس، باعث ارتقاء سیستم ایمنی می شود.

  1. نقش خانواده و جامعه در تعیین سبد غذایی چقدر است ؟

 وجود امنیت غذایی در خصوص دسترسی به مواد غذایی مختلف، امری است که هم در جامعه و هم در خانواده حائز اهمیت است .دسترسی کافی به مواد غذایی مختلف با قیمت مناسب برای مردم و داشتن آگاهی کافی برای انتخاب صحیح غذایی، نقش به سزایی دارد، به عنوان مثال با داشتن مبلغ مشخصی پول، با داشتن آگاهی کافی تغذیه ای به جای خرید چیپس، پفک، انواع بیسکویت ها و شکلات می توان با خرید انواع لبنیات، آجیل، میوه و سبری تازه میان وعده ها ی مناسب و سالم تری برای خانواده به خصوص کودکان تهیه کرد .

  1. نقش و اهمیت رژیم درمانگر در ایجاد فرهنگ صحیح تغذیه ای چیست ؟

نقش رژیم درمانگر ،اهمیت دادن به داشتن سبک زندگی سالم است . اگرچه داشتن تناسب اندام ،جزئی از این امر است ولی توجه بیش از حد به موضوع تناسب اندام، فارغ از عوامل تضمین کننده سلامت می تواند به طرز جدی زنگ خطری برای سلامت باشد. همکاران محترم و پر تلاش رژیم درمانگر با آموزش اصول رژیم غذایی سالم و افزایش سطح آگاهی و دانش و افراد، نقش مهمی در افزایش سلامت جامعه دارند .با توجه به ماشینی و صنعتی شدن شیوه زندگی و کم تحرکی رعایت هرچه بیشتر اصول تغذیه در جهت بهبود سبک زندگی می تواند گام بزرگی در جهت سلامت جامعه برداشته شود .

  1. چه جایگاهی برای شغل خود پیش بینی می کنید ؟

در حال حاضر می توان از سمت شغلی مسئول تغذیه و رژیم درمانگر در مراکز درمانی مانند بیمارستان ها نام برد که ویزیت بیماران نیازمند به مشاوره تغذیه بستری در بیمارستان ها و درمانگاه ها و مدیریت بخش خدمات غذایی را شامل می شود. همچنین اشتغال در کلینیک ها و مطب های شخصی نیز از موارد دیگری است که علاقه مندان به این رشته می توانند در آن مشغول به کار شوند .

10-شما در بیمارستان در چه حیطه هایی مشغول فعالیت هستید ؟

بنده به عنوان یک رژیم درمانگر، مسئولیت ویزیت و ارائه مشاوره تغذیه به بیمارانی را عهده دارم که طبق دستور و صلاحدید پزشک متخصص، درخواست مشاوره تغذیه برای این بیماران داده می شود. مادران باردار دارای فشار خون بالا و دیابت و همچنین بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه از جمله این بیماران هستند. با توجه به اینکه لازمه رژیم درمانی داشتن وعده ها و میان وعده های سالم و مغذی است؛ بنابراین در مدیریت واحد خدمات غذایی، نظارت اینجانب جهت حصول اطمینان از رعایت اصول تغذیه ای در قالب وعده و میان وعده ارائه شده به بیماران و پرسنل نیز مکمل نقش بنده به عنوان یک رژیم درمانگر است.