مصاحبه

متن مصاحبه دکتر سید هوشیار مجابی متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان در خصوص فواید شیر مادر و شیردهی

متن مصاحبه دکتر سید هوشیار مجابی متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان در خصوص فواید شیر مادر و شیردهی به مناسبت هفته جهانی شیر مادر

به عنوان اولین سوال ،بزرگترین و بهترین مزایای شیر مادر چیست ؟

در دسترس ترین و طبیعی ترین محصول برای تغذیه نوراد ،شیر مادر است که کلیه محتویات آن اعم از نوع و میزان پروتئین ،چربی و الکترولیت های موجود در آن از جمله فسفر ، کلسیم و سدیم همگی در مقدار مناسب و قابل جذب برای سیستم گوارشی نوزاد می باشد .جالب تر این که  کیفیت  محتویات شیر مادر بر حسب سن حاملگی تفاوت داردبه طور مثال محتویات  شیر مادری که  در 34 هفته زایمان می کند با شیر مادری که 37 هفته زایمان می کند  فرق دارد که مناسب سن تولد آن نوزاد است .همچنین شیر مادر حاوی عوامل ایمنی زا و ضد میکروبی مانند لاکتوفرین ،لیزوزیم ، IgA و سایر ایمونوگلوبولین ها مانند  IgG  و IgM  و... می باشد که نوزاد را از بسیاری از عوامل عفونی محافظت می کند .

نوزادان نارس هم باید از شیر مادر تغذیه کنند یا جایگزینی برای آن وجود دارد ؟

قطعا بهترین ماده تغذیه ایی برای نوزادان نارس  همان شیر مادر خواهد بود که محتوا و نوع پروتئین ،چربی ها و کلسیم و فسفر آن برای نوزاد نارس قابل تحمل تر ازانواع شیرهای مصنوعی است که حاوی فسفر بسیار بالا و مواد پروتئنی غالبا با منشا گاوی هستند که معمولا باعث آیجاد الرژی و حساسیت و عدم تحمل تغذیه در نوزادان از جمله نوزادان نارس می گردد.

اما نوزادان با وزن کمتر از 2 کیلوگرم رابهتر است شیر مادر را تحت غنی سازی (Fortification  )  به صورت متناوب قرار داد تا نوزاد به وزن حدود 3 کیلو گرم برسد .

شیر خشک می تواند چه مشکلاتی برای نوزادان به وجود آورد؟

 نوزادانی که  به ناچار ازشیر خشک استفاده می کنند دچار انواع حساسیت ها و الرژی به صورت بثورات جلدی ،عدم تحمل ،ریفلاکس ،کولیت الرژیک هموراژیک در زمینه حساسیت به محتوای پروتئین های گاوی می گردندو حتی در زمینه محتوای بالای فسفر برخی از شیر خشک ها ،دچار هیپوکلسمی دیررس می شوند.

 شیردهی چه فوایدی برای مادر دارد؟

به مادران آموزش داده شود که شیر دهی مکرر موجب کاهش میزان ابتلابه سرطان سینه  ، کنترل میزان قند خون در  مادران دیابتی  ، فاصله گذاری مناسب بین بارداری ها و ایجاد مصونیت بیشترنوزادن  از ابتلابه اسهال و الرژی می گردد .

همچنین میزان بیماری های عفونی را کمتر خواهد کرد وایجاد Bonding  و  رابطه عاطفی بین مادر و نوزادرا بهبود می بخشدو علاقه مادر و حس مادر بودن را توسعه می دهد .

نظر شما در خصوص بانک شیر چیست ؟

در اینده باید بانک های شیر مادر در استان بر قرار شود و مادران پس ازانجام  آزمایش های مختلف ار نظر ایدز ، هپاتیت و سایر بیماریها ،شیرهای اهدایی خود را پاستوریزه شده و در یخچال نگهداری کنند تا در دسترس نوزادان قرار داده شود . در مواردی که بانک های شیر مادر  در دسترس نباشد  به ناچار باید شیر خشک در مواقع ضروری به نوزادان داده شود .

توصیه های شما به مادران چیست ؟

شیر دهی مزایای زیادی دارد ،پس مراکز بهداشتی قبل از زایمان باید فواید شیر مادر را به ماران باردار آموزش بدهند توصیه ها باید ملموس باشد و فواید شیر دهی به مادران تاکید شود .مشکلات مادر در حین شیر دهی شناسایی شود وجهت رفع مشکلات شیردهی از مادران حمایت های لازم به عمل آید.