مصاحبه

توصیه های دکتر ونوس چگینی متخصص زنان و زایمان در خصوص فشارخون در مادران باردار

همزمان با اجرای طرح ملی فشار خون در کشور با خانم دکتر ونوس چگینی متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین که در مرکز آموزشی درمانی کوثر مشغول به کار هستند مصاحبه ایی به عمل آمده است . مطالب برای بالابردن سطح اگاهی هموطنان ارجمند،مخصوصا مادران باردار ارایه می گردد .

فشارخون بالا در بارداری چیست ؟

تشخیص فشار خون بالادر حاملگی در زنانی مطرح می شود که فشار خون آنها ،اولین بار بعد از اواسط حاملگی به 90/140 میلیمتر جیوه یا بالاتر رسیده ولی دفع پروتئین در ادرار وجود ندارد .

چه عوامل خطری در بروز فشار خون در بارداری مطرح می باشد؟

عوامل خطری که در بروز فشارخون بالا و یا بروز مسمومیت حاملگی در بارداری مطرح است شامل : حاملگی باراول،سن بالای 35 سال ،سابقه مرده زایی ،سابقه ابتلا به لوپوس ،سابقه ابتلا به بیماریهای مزمن کلیوی ،بارداری با روش های کمک بارداری ،BMI ( شاخص توده بدنی ) بالاتر از 30 kg/m2 در مادر ،چند قلوئی ،سابقه کنده شدن جفت در بارداری قبلی ،ابتلا به دیابت ،سابقه فشار خون بالا یا مسمومیت در بارداری قبلی و نداشتن فعالیت در دوران بارداری ،می باشد .

فشارخون بالا در بارداری چه خطراتی برای مادر و نوزاد دارد؟

عوارض مادری شامل  بروز مسمومیت حاملگی ،آسیب جدی به اعضای بدن از جمله قلب ،مغز ،کبد ،کلیه ها ، چشم ،سردرد مداوم ،بیشترشدن احتمال سزارین  می باشد .

عوارض جنین نیز شامل کاهش رشد ،کنده شدن جفت و زایمان زودرس می شود .

توصیه های لازم را ،برای پیشگیری از  فشارخون در بارداری و غیر از بارداری چه می دانید ؟

تغییر سبک زندگی مهمترین عامل پیشگیری است . رژیم غذایی مناسب ( کم نمک ) ،ورزش منظم در طو ل بارداری و فعالیت فیزیکی متناسب با شرایط بیمار (مثل یوگا)،استفاده ار آنتی اکسیدان ها ، ترک سیگار و الکل و عدم وزن گیری بیش از حد در طول بارداری ( مشاوره با متخصص تغذیه ) توصیه می شود .

آیا ممکن است فشار خون بارداری ادامه دار باشد ؟

زنانی که در دوران حاملگی ابتلا به هایپرتنشن ( فشارخون بالا ) در آنها تشخیص داده شده است باید تا چند ماه اول بعد از زایمان از نظر فشارخون بررسی شوند . فشارخون حاملگی باید در عرض 12 هفته بعد از زایمان بر طرف شود . در صورت پا برجا ماندن فشار خون بالا بعد از این زمان ،اختلال موجود ،فشار خون مزمن تلقی می گردد .

حتی در صورت نداشتن فشارخون بالا بعد از زایمان در زنان مبتلا به مسمومیت حاملگی ،زنان در خطر عوارض قلبی – عروقی طولانی مدت هستند .

نحوه کنترل و مراقبت فشارخون در طول بارداری چیست ؟

استفاده از داروهای ضد فشارخون ، با هدف طولانی کردن حاملگی یا کاهش عوارض جنینی و نوزادی در زنان حامله مبتلا به فشار خون به شدت مورد توجه است. در زنانی که به طور مداوم فشار خون مساوی یا بیشتر از100/150    میلیمتر جیوه دارند توصیه به شروع درمان با داروهای ضد فشار خون می شود .شروع و ادامه درمان دارویی و تعییین نوع دارو فقط توسط پزشک انجام می شود .

توصیه آخر شما چیست ؟

زنان مبتلا به فشار خون باید روزانه فشارخون خود را به صورت دقیق کنترل کنند . کنترل فشار خون عاملی برای بهینه سازی عواقب مادری ، جنینی ونوزادی می باشد . زنان حامله مبتلا به فشارخون باید در صورت بروز عوارضی مثل سردرد ،تهوع و استفراغ ،درد قسمت فوقانی شکم ،ادم و تورم شدید اندام ها ،تاری دید و اختلال بینایی مراجعه فوری به پزشک داشته باشند . خانم های عزیز در طول بارداری باید برای کنترل فشار خون ،علایم خطر و پایش سونوگرافیک رشد جنین  ، به صورت منظم جهت مراقبت دوران بارداری به پزشک مراجعه داشته باشند .