اطلاعیه
دستگاه های جدید برای کمک به تنفس نوزادان رسیدند
خبر ،فاطمه قویدل :
 
 
دستگاه های جدید برای کمک به تنفس نوزادان رسیدند
 
نفیسه دخت معصومی کارشناس تجهیزات پزشکی مرکز کوثر اعلام کرد،دستگاه کمک تنفسی از راه بینی (   Nasal Continuous Positive Airway Pressure (nCPAP)    )دستگاهی است که اکسیژن را تحت فشار به بینی وارد می کند و به باز شدن ریه ها کمک می کند. نواری در اطراف سر نوزاد گذاشته می شود که لوله باریک و کوچک ورودی هوا به بینی را  نگهدارد. در این روش نوزاد خود عمل تنفس را انجام می دهد اما دستگاه  سی پپ، اکسیژن را در یک فشار که ریه ها را باز نگه دارد، آزادمیکند.
این روش در نوزادان بزرگتر و قوی تر یا نوزادانی که بیماری خفیف دارند یا به کمک تنفسی کمی نیاز دارند، برای پرهیز از لوله گذاری تهاجمی (تراکوستومی ) استفاده می شود. در مواردی مانند برونشیولیت، آپنه، پنومونی،
نارسایی قلبی حاد و ... با تجویز پزشک متخصص استفاده می شود
.
در تاریخ 14 آذر دو دستگاه ان سی پپ مدل easy  در بخش نوزادان و یک دستگاه ان سی پپ پیشرفته مدل sindi در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU  ) بیمارستان کوثر نصب و راه اندازی گردید و همچنین آموزش های لازم توسط کارشناس شرکت مربوطه به پرسنل هر دو بخش نیز داده شد. دستگاه های پزشکی فوق به همت اداره کل تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین از هیئت امنای ارزی تحویل این مرکز گردیده اند.