اطلاعیه
روزه داری مادران باردار، باعث کاهش وزن نوزاد نمی شود
 
طبق تحقیقات
روزه داری مادران باردار، باعث کاهش وزن نوزاد نمی شود
 یکی از گروه هایی که در ماه مبارک رمضان، برای روزه گرفتن سؤال دارند مادران باردار هستند و همیشه این دغدغه را دارند که آیا روزه گرفتن به جنین آسیب می رساند یا نه؟ باید توجه داشت که روزه داری مادر باردار باعث کاهش وزن نوزاد نمی شود.
 
مادر باردار روزه دار، بچه سنگین تر
الهام رشوند ملی، ماما مسؤول بلوک زایمان مرکز آموزشی - درمانی کوثر قزوین در این رابطه گفت: تحقیقات مختلفی در کشورهای مختلف و اسلامی در این زمینه انجام شده است که به نتایج جالب و مختلفی رسیده اند، از جمله اینکه: روزه داری باعث کاهش وزن نوزاد نشده و حتی مادر باردار روزه دار، بچه های سنگین تری به دنیا می آورند.
ایشان با اشاره به اینکه سلامت جنین هنگام روزه داری مادر از دو جنبه تغذیه مادر و اختلال در سوخت و ساز بدن وی قابل بررسی است؛ اظهار کرد: تغذیه مناسب مادر بطور معمول با افزایش وزن وی کنترل می شود که به طور متوسط در طول بارداری حدود 11 کیلوگرم است. وی افزود که بعضی مادران باردار به علت احساس خطر از روزه گرفتن اجتناب کرده، بعضی دیگر حتی در حالات طاقت فرسای اواخر حاملگی، روزه می گیرند و عده ای هم همیشه سؤال دارند که چه کار کنند؟
 
روزه داری مادران باردار، مشروط است
رشوند ملی، با بیان اینکه در پژوهشی مشخص شده که به لحاظ میزان کم خونی در دوران بارداری و تولد نوزاد کم وزن در سه ماهه دوم و سوم بارداری، میان زنان روزه دار و غیر روزه دار فرق چندانی وجود ندارد؛ گفت: طبق این پژوهش در صورتی که مادر باردار از سلامتی کامل برخوردار باشد، با کمک  و مشورت تیم بهداشتی و مراقبت کافی در دوران بارداری، می تواند در ماه مبارک رمضان روزه بگیرد، ولی روزه داری در همه دوران بارداری توصیه نمی شود.
 
روزه داری مادر باردار در سه ماهه سوم، ممنوع
ماما مسؤول بلوک زایمان مرکز آموزشی - درمانی کوثر قزوین با گفتن اینکه روزه داری در سه ماهه دوم، تأثیرات سوء بر جنین ندارد؛ اما در سه ماهه سوم به خاطر اینکه 50 تا 70 درصد انرژی جنین از گلوکوز مادر تأمین می شود، عنوان کرد: روزه داری سبب افزایش برداشت از ذخایر چربی و به دنبال آن افزایش ترکیبات کنونی در خون مادر می شود که این ترکیبات از طریق جفت وارد گردش خون شده و به سیستم عصبی او آسیب می رساند؛ بنابر این روزه داری در این دوران توصیه نمی شود.
به گفته این کارشناس مامایی، طبق پژوهش دیگری، آن تعداد از زنان باردار که در سه ماهه نخست بارداری هستند و حالت تهوع ندارند و می توانند روزه بگیرند، ممکن است خطر جدی جان آنان را تهدید کند. وی افزود که کاهش قند خون در زنان بارداری که روزه می گیرند موجب بیهوشی آنان می شود و خون رسانی به جنین را مختل می کند.
 
لزوم توجه مادر باردار به رژیم غذایی خود در روزه داری
رشوند ملی تصریح کرد مادر بارداری که روزه می گیرد، باید به رژیم غذایی خود در ماه مبارک رمضان توجه کافی داشته باشد و به آن اهمیت زیادی بدهد تا بتواند فرزندی سالم به دنیا بیاورد. ایشان با بیان اینکه باید مقدار کالری مورد نیاز مادر باردار بر اساس وزن، قد و سن حاملگی، توسط کارشناس تغذیه محاسبه شود؛ اظهار کرد: علاوه بر این، رژیم غذایی مادر باردار سالم روزه دار باید به گونه ای باشد که پروتئین، سبزیجات، میوه و خوراکی های شیرین مفید و مغذی، نظیر: خرما (بویژه هنگام افطار و سحر) به میزان بیشتری در آن وجود داشته باشد.
این کارشناس مامایی هشدار داد که در ماه اول حاملگی، در صورت بروز عوارض گوارشی غیر قابل تحمل، مانند: استفراغ، سوزش سردل و لزوم خوردن غذا با فاصله کمتر و نیز در سه ماه آخر بارداری، به خاطر وزن گرفتن جنین، مادر باردار حکم بیمار را پیدا می کند و نباید روزه بگیرد.
ماما مسؤول بلوک زایمان مرکز آموزشی - درمانی کوثر قزوین در پایان تأکید کرد: در صورتی که مادر باردار به رژیم غذایی خود در ماه مبارک رمضان توجه کافی داشته باشد، تحت نظر پزشک و با مشاوره تغذیه مناسب می تواند به فریضه دینی خود عمل کند.