اخبار اسلایدی
گامی موثر برای کمک به مادران باردار
برداشتن نمونه از مایع درون کیسه نوزاد برای تشخیص ناهنجاری های مادر زادی جنین برای اولین بار در استان قزوین انجام می شود .
دکتر شکوه السادات حاج سید ابوترابی متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ پری ناتالوژی (طب بیماری های های مادر و جنین ) گفت :برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی جنین برای مادران باردار از دو روش غیر تهاجمی و تهاجمی اقدام می شود . روش غیر تهاجمی شامل ازمایشات غربالگری مرحله اول و دوم وسونوگرافی می باشد که دارای ضریب دقتی هستند ، برای مادرانی که ریسک خطر در انها بالا است و یا در خانواده دارای عضو درگیر به بیماری خاص و همچنین دارای سن بالای 40 سال هستند و  بیماری های خاص درازدواج های فامیلی از روش تهاجمی امینوسنتز استفاده می شود .
وی در ادامه افزود : تا قبل از این،  مادران از استان قزوین باید برای این مورد با صرف وقت و هزینه به تهران می رفتند که با همت و تلاش مسئولین محترم دانشگاه و بیمارستان کوثر این ازمایش برای هم استانی های عزیز  در مرکز آموزشی درمانی کوثر انجام می شود . زمان تقریبی برداشت نمونه بین نیم ساعت تا چهل دقیقه است . نمونه توسط بیمار به ازمایشگاه مشخص شده فرستاده می شود .
زمان تقریبی انجام ازمایشات کروموزومی 2تا 3 هفته می باشد و در صورت داشتن مشکل بیمار به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود .
نوزادانی که دچار اختلالات جسمی و بیماری های ژنتیک هستند علاوه بر بار مالی سنگین ،از نظر عاطفی نیز خانواده ها را دچار مشکل می نمایند . با انجام این ازمایش و تشخیص به موقع اسیب های از این قبیل از دوش خانواده و جامعه کاسته شود .
زهرا طاهرخانی مسئول درمانگاه افزود روزهای یک شنبه در درمانگاه تخصصی بیمارستان کوثر این نمونه برداری توسط دکتر ابوترابی انجام می شود . و هزینه ان به صورت بیمه ای محاسبه می گردد.