اخبار اسلایدی
گامی موثر برای کمک به مادران باردار

1396/8/17 چهارشنبه

برداشتن نمونه از مایع درون کیسه نوزاد برای تشخیص ناهنجاری های مادر زادی جنین برای اولین بار در استان قزوین انجام می شود .
دکتر شکوه السادات حاج سید ابوترابی متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ پری ناتالوژی (طب بیماری های های مادر و جنین ) گفت :برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی جنین برای مادران باردار از دو روش غیر تهاجمی و تهاجمی اقدام می شود . روش غیر تهاجمی شامل ازمایشات غربالگری مرحله اول و دوم وسونوگرافی می باشد که دارای ضریب دقتی هستند ، برای مادرانی که ریسک خطر در انها بالا است و یا در خانواده دارای عضو درگیر به بیماری خاص و همچنین دارای سن بالای 40 سال هستند و  بیماری های خاص درازدواج های فامیلی از روش تهاجمی امینوسنتز استفاده می شود .
وی در ادامه افزود : تا قبل از این،  مادران از استان قزوین باید برای این مورد با صرف وقت و هزینه به تهران می رفتند که با همت و تلاش مسئولین محترم دانشگاه و بیمارستان کوثر این ازمایش برای هم استانی های عزیز  در مرکز آموزشی درمانی کوثر انجام می شود . زمان تقریبی برداشت نمونه بین نیم ساعت تا چهل دقیقه است . نمونه توسط بیمار به ازمایشگاه مشخص شده فرستاده می شود .
زمان تقریبی انجام ازمایشات کروموزومی 2تا 3 هفته می باشد و در صورت داشتن مشکل بیمار به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود .
نوزادانی که دچار اختلالات جسمی و بیماری های ژنتیک هستند علاوه بر بار مالی سنگین ،از نظر عاطفی نیز خانواده ها را دچار مشکل می نمایند . با انجام این ازمایش و تشخیص به موقع اسیب های از این قبیل از دوش خانواده و جامعه کاسته شود .
زهرا طاهرخانی مسئول درمانگاه افزود روزهای یک شنبه در درمانگاه تخصصی بیمارستان کوثر این نمونه برداری توسط دکتر ابوترابی انجام می شود . و هزینه ان به صورت بیمه ای محاسبه می گردد.